The Grammy Awards have been and gone for another year, with all sorts of happy campers – and a few likely sad ones.

Billie Eilish will be in the former camp, winning both ‘Best Song Written for Visual Media’ with the title track to the Bond movie that we still haven’t been able to see, No Time to Die, as well as the prestigious ‘Record of the Year’ (for Everything I Wanted).

All of the winners – and we mean ALL (seriously, check the list properly as you too may have nabbed a shiny thing) – are highlighted in bold below. Deep breath and… Go!

Record of the Year
Black Parade — Beyoncé
Colors — Black Pumas
Rockstar —DaBaby Featuring Roddy Ricch
Say So — Doja Cat
Everything I Wanted — Billie Eilish
Don’t Start Now — Dua Lipa
Circles — Post Malone
Savage — Megan Thee Stallion Featuring Beyoncé

Album of the Year
Chilombo — Jhené Aiko
Black Pumas (Deluxe Edition) — Black Pumas
Everyday Life — Coldplay
Djesse Vol.3 — Jacob Collier
Women in Music Pt. III — HAIM
Future Nostalgia — Dua Lipa
Hollywood’s Bleeding — Post Malone
Folklore — Taylor Swift

Song of the Year
Black Parade — Beyoncé
The Box —Roddy Ricch
Cardigan —Taylor Swift
Circles — Post Malone
Don’t Start Now —Dua Lipa
Everything I Wanted —Billie Eilish
I Can’t Breathe —H.E.R.
If the World Was Ending —JP Saxe Featuring Julia Michaels

Best New Artist
Ingrid Andress
Phoebe Bridgers
Chika
Noah Cyrus
D Smoke
Doja Cat
Kaytranada
Megan Thee Stallion

Best Pop Solo Performance
Yummy — Justin Bieber
Say So — Doja Cat
Everything I Wanted — Billie Eilish
Don’t Start Now — Dua Lipa
Watermelon Sugar — Harry Styles
Cardigan — Taylor Swift

Best Pop Duo/Group Performance
Un Dia (One Day) — J Balvin, Dua Lipa, Bad Bunny & Tainy
Intentions — Justin Bieber Featuring Quavo
Dynamite — BTS
Rain on Me — Lady Gaga with Ariana Grande
Exile — Taylor Swift Featuring Bon Iver

Best Traditional Pop Vocal Album
Blue Umbrella — Burt Bacharach & Daniel Tashian
True Love: A Celebration of Cole Porter — Harry Connick, Jr.
American Standard — James Taylor
Unfollow the Rules
— Rufus Wainwright
Judy — Renée Zellweger

Best Pop Vocal Album
Changes — Justin Bieber
Chromatica — Lady Gaga
Future Nostalgia — Dua Lipa
Fine Line — Harry Styles
Folklore — Taylor Swift

Best Dance Recording
On My Mind — Diplo & Sidepiece
My High — Disclosure Featuring Aminé & Slowthai
The Difference — Flume Featuring Toro Y Moi
Both of Us — Jayda G
10% — Kaytranada Featuring Kali Uchis

Best Dance/Electronic Album
Kick — I Arca
Planet’s Mad — Baauer
Energy — Disclosure
Bubba — Kaytranada
Good Faith
— Madeon

Best Contemporary Instrumental Album
Axiom — Christian Scott Atunde Adjuah
Chronology of a Dream: Live at the Village Vanguard — Jon Batiste
Take the Stairs — Black Violin
Americana Grégoire — Maret, Romain Collin & Bill Frisell
Live at the Royal Albert Hall — Snarky Puppy

Best Rock Performance
Shameika — Fiona Apple
Not — Big Thief
Kyoto — Phoebe Bridgers
The Steps — HAIM
Stay High — Brittany Howard
Daylight — Grace Potter

Best Metal Performance
Bum-Rush — Body Count
Underneath — Code Orange
The In-Between — In This Moment
Bloodmoney — Poppy
Executioner’s Tax (Swing of the Axe) – Live — Power Trip

Best Rock Album
A Hero’s Death — Fontaines D.C.
Kiwanuka — Michael Kiwanuka
Daylight — Grace Potter
Sound & Fury — Sturgill Simpson
The New Abnormal — The Strokes

Best Rock Song
Kyoto —Phoebe Bridgers
Lost in Yesterday — Tame Impala
Not —Big Thief
Shameika — Fiona Apple
Stay High — Brittany Howard

Best Alternative Music Album
Fetch the Bolt Cutters — Fiona Apple

Hyperspace — Beck
Punisher — Phoebe Bridgers
Jaime — Brittany Howard
The Slow Rush — Tame Impala

Best R&B Performance
Lightning & Thunder — Jhené Aiko Featuring John Legend
Black Parade — Beyoncé
All I Need
— Jacob Collier Featuring Mahalia & Ty Dolla $Ign
Goat Head — Brittany Howard
See Me — Emily King

Best Traditional R&B Performance
Sit on Down — The Baylor Project Featuring Jean Baylor & Marcus Baylor
Wonder What She Thinks of Me — Chloe X Halle
Let Me Go — Mykal Kilgore
Anything for You — Ledisi
Distance — Yebba

Best Progressive R&B Album
Chilombo — Jhené Aiko
Ungodly Hour — Chloe X Halle
Free Nationals — Free Nationals
F*** Yo Feelings — Robert Glasper
It Is What It Is — Thundercat

Best R&B Song
Better Than I Imagine —Robert Glasper Featuring H.E.R. & Meshell Ndegeocello)
Black Parade —Beyoncé
Collide —Tiana Major9 & Earthgang
Do It —Chloe X Halle
Slow Down —Skip Marley & H.E.R.

Best R&B Album
Happy 2 Be Here — Ant Clemons
Take Time — Giveon
To Feel Love/D — Luke James
Bigger Love — John Legend
All Rise — Gregory Porter

Best Rap Performance
Deep Reverence — Big Sean Featuring Nipsey Hussle
Bop — DaBaby
What’s Poppin — Jack Harlow
The Bigger Picture — Lil Baby
Savage — Megan Thee Stallion Featuring Beyoncé
Dior
— Pop Smoke

Best Melodic Rap Performance
Rockstar — DaBaby Featuring Roddy Ricch
Laugh Now, Cry Later — Drake Featuring Lil Durk
Lockdown — Anderson .Paak
The Box — Roddy Ricch
Highest in the Room — Travis Scott

Best Rap Album
Black Habits — D Smoke
Alfredo — Freddie Gibbs & The Alchemist
A Written Testimony — Jay Electronica
King’s Disease — Nas
The Allegory Royce — Da 5’9″

Best Rap Song
The Bigger Picture —Lil Baby
The Box —Roddy Ricch
Laugh Now, Cry Later —Drake Featuring Lil Durk
Rockstar —DaBaby Featuring Roddy Ricch
Savage —Megan Thee Stallion Featuring Beyoncé

Best Music Video
Brown Skin Girl — Beyoncé
Life Is Good — Future Featuring Drake
Lockdown — Anderson .Paak
Adore You — Harry Styles
Goliath — Woodkid

Best Music Film
Beastie Boys Story — Beastie Boys
Black Is King — Beyoncé
We Are Freestyle Love Supreme — Freestyle Love Supreme
Linda Ronstadt: The Sound of My Voice — Linda Ronstadt
That Little Ol’ Band from Texas — ZZ Top

Best Country Solo Performance
Stick That In Your Country Song — Eric Church
Who You Thought I Was — Brandy Clark
When My Amy Prays — Vince Gill
Black Like Me
— Mickey Guyton
Bluebird — Miranda Lambert

Best Country Duo/Group Performance
All Night — Brothers Osborne
10,000 Hours — Dan + Shay & Justin Bieber
Ocean — Lady A
Sugar Coat — Little Big Town
Some People Do — Old Dominion

Best Country Album
Lady Like — Ingrid Andress
Your Life Is a Record — Brandy Clark
Wildcard — Miranda Lambert
Nightfall
— Little Big Town
Never Will — Ashley McBryde

Best Country Song
Bluebird —Miranda Lambert
The Bones —Maren Morris
Crowded Table —The Highwomen
More Hearts Than Mine — Ingrid Andress
Some People Do — Old Dominion

Best New Age Album
Songs from the Bardo — Laurie Anderson, Tenzin Choegyal & Jesse Paris Smith
Periphery — Priya Darshini
Form//Less — Superposition
More Guitar Stories — Jim “Kimo” West
Meditations” — Cory Wong & Jon Batiste

Best Jazz Vocal Album
Ona — Thana Alexa
Secrets Are the Best Stories — Kurt Elling Featuring Danilo Pérez
Modern Ancestors — Carmen Lundy
Holy Room: Live at Alte Oper — Somi With Frankfurt Radio Big Band
What’s the Hurry — Kenny Washington

Best Improvised Jazz Solo
Guinevere — Christian Scott Atunde Adjuah, Soloist Track From: Axiom
Pachamama — Regina Carter, Soloist Track From: Ona (Thana Alexa)
Celia Gerald Clayton, Soloist
All Blues — Chick Corea, Soloist Track From: Trilogy 2 (Chick Corea, Christian McBride & Brian Blade)
Moe Honk — Joshua Redman, soloist Track from: RoundAgain (Redman Mehldau McBride Blade)

Best Jazz Instrumental Album
On the Tender Spot of Every Calloused Moment — Ambrose Akinmusire
Waiting Game — Terri Lyne Carrington and Social Science
Happening: Live at the Village Vanguard — Gerald Clayton
Trilogy 2 — Chick Corea, Christian McBride & Brian Blade
Roundagain
— Redman Mehldau McBride Blade

Best Large Jazz Ensemble Album
Dialogues on Race — Gregg August
Monk’estra Plays John Beasley — John Beasley
The Intangible Between — Orrin Evans and the Captain Black Big Band
Songs You Like a Lot — John Hollenbeck with Theo Bleckmann, Kate McGarry, Gary Versace and the Frankfurt Radio Big Band
Data Lords — Maria Schneider Orchestra

Best Latin Jazz Album
Tradiciones — Afro-Peruvian Jazz Orchestra
Four Questions — Arturo O’farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra
City of Dreams — Chico Pinheiro
Viento Y Tiempo – Live at Blue Note Tokyo — Gonzalo Rubalcaba & Aymée Nuviola
Trane’s Delight — Poncho Sanchez

Best Gospel Performance/Song
Wonderful Is Your Name — Melvin Crispell III
Release (Live) — Ricky Dillard Featuring Tiff Joy
Come Together — Rodney “Darkchild” Jerkins Presents: The Good News
Won’t Let Go — Travis Greene
Movin’ On — Jonathan McReynolds & Mali Music

Best Contemporary Christian Music Performance/Song
The Blessing (Live) — Kari Jobe, Cody Carnes & Elevation Worship
Sunday Morning — Lecrae Featuring Kirk Franklin
Holy Water — We the Kingdom
Famous For (I Believe) — Tauren Wells Featuring Jenn Johnson
There Was Jesus — Zach Williams & Dolly Parton

Best Gospel Album
2econd Wind: Ready — Anthony Brown & Group Therapy
My Tribute — Myron Butler
Choirmaster — Ricky Dillard
Gospel According to PJ — PJ Morton
Kierra — Kierra Sheard

Best Contemporary Christian Music Album
Run to the Father — Cody Carnes
All of My Best Friends — Hillsong Young & Free
Holy Water — We the Kingdom
Citizen of Heaven — Tauren Wells
Jesus Is King — Kanye West (WINNER)

Best Roots Gospel Album
Beautiful Day — Mark Bishop
20/20 — The Crabb Family
What Christmas Really Means — The Erwins
Celebrating Fisk! (The 150th Anniversary Album) — Fisk Jubilee Singers
Something Beautiful — Ernie Haase & Signature Sound

Best Latin Pop or Urban Album
YHLQMDLG — Bad Bunny

Por Primera Vez — Camilo
Mesa Para Dos — Kany García
Pausa — Ricky Martin
3:33 — Debi Nova

Best Latin Rock or Alternative Album
Aura — Bajofondo
Monstruo — Cami
Sobrevolando — Cultura Profética
La Conquista Del Espacio — Fito Paez
Miss Colombia — Lido Pimienta

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)
Hecho En México — Alejandro Fernández
La Serenata — Lupita Infante
Un Canto Por México, Vol. 1 — Natalia Lafourcade
Bailando Sones Y Huapangos Con Mariachi Sol De Mexico De Jose Hernandez — Mariachi Sol De Mexico De Jose Hernandez
Ayayay! — Christian Nodal

Best Tropical Latin Album
Mi Tumbao — José Alberto “El Ruiseñor”
Infinito — Edwin Bonilla
Sigo Cantando Al Amor (Deluxe) — Jorge Celedon & Sergio Luis
40 — Grupo Niche (WINNER)
Memorias De Navidad — Víctor Manuelle

Best American Roots Performance
Colors — Black Pumas
Deep in Love — Bonny Light Horseman
Short and Sweet — Brittany Howard
I’ll Be Gone — Norah Jones & Mavis Staples
I Remember Everything” — John Prine

Best American Roots Song
Cabin —The Secret Sisters
Ceiling to the Floor — Sierra Hull
Hometown — Sarah Jarosz
I Remember Everything —John Prine
Man Without a Soul —Lucinda Williams

Best Americana Album
Old Flowers — Courtney Marie Andrews
Terms of Surrender — Hiss Golden Messenger
World on the Ground — Sarah Jarosz
El Dorado — Marcus King
Good Souls Better Angels — Lucinda Williams

Best Bluegrass Album
Man on Fire — Danny Barnes
To Live in Two Worlds, Vol. 1 — Thomm Jutz
North Carolina Songbook — Steep Canyon Rangers
Home — Billy Strings
The John Hartford Fiddle Tune Project, Vol. 1 — Various Artists

Best Traditional Blues Album
All My Dues Are Paid — Frank Bey
You Make Me Feel — Don Bryant
That’s What I Heard — Robert Cray Band
Cypress Grove — Jimmy “Duck” Holmes
Rawer Than Raw — Bobby Rush

Best Contemporary Blues Album
Have You Lost Your Mind Yet? — Fantastic Negrito

Live at the Paramount
— Ruthie Foster Big Band
The Juice — G. Love
Blackbirds — Bettye Lavette
Up and Rolling — North Mississippi Allstars

Best Folk Album
Bonny Light Horseman — Bonny Light Horseman
Thanks for the Dance — Leonard Cohen
Song for Our Daughter — Laura Marling
Saturn Return — The Secret Sisters
All the Good Times — Gillian Welch & David Rawlings

Best Regional Roots Music Album
My Relatives “Nikso Kowaiks” — Black Lodge Singers
Cameron Dupuy and the Cajun Troubadours — Cameron Dupuy and the Cajun Troubadours
Lovely Sunrise — Nā Wai ʽehā
Atmosphere — New Orleans Nightcrawlers
A Tribute to Al Berard — Sweet Cecilia

Best Reggae Album
Upside Down 2020 — Buju Banton
Higher Place — Skip Marley
It All Comes Back to Love — Maxi Priest
Got to Be Tough — Toots & the Maytals
One World — The Wailers

Best Global Music Album
Fu Chronicles — Antibalas
Twice as Tall — Burna Boy
Agora — Bebel Gilberto
Love Letters — Anoushka Shankar
Amadjar — Tinariwen

Best Children’s Music Album
All the Ladies — Joanie Leeds

Wild Life — Justin Roberts

Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling)
Acid for the Children: A Memoir — Flea
Alex Trebek – The Answer Is… — Ken Jennings
Blowout: Corrupted Democracy, Rogue State Russia, and the Richest, Most Destructive Industry on Earth — Rachel Maddow
Catch and Kill — Ronan Farrow
Charlotte’s Web (E.B. White) — Meryl Streep (& Full cast)

Best Comedy Album
Black Mitzvah — Tiffany Haddish

I Love Everything — Patton Oswalt
The Pale Tourist — Jim Gaffigan
Paper Tiger — Bill Burr
23 Hours to Kill — Jerry Seinfeld

Best Musical Theater Album
Amélie —Original London Cast
American Utopia on Broadway — Original Cast
Jagged Little Pill —Original Broadway Cast
Little Shop of Horrors —The New Off-Broadway Cast
The Prince of Egypt — Original Cast
Soft Power —Original Cast

Best Compilation Soundtrack for Visual Media
Beautiful Day in the Neighborhood — Various Artists
Bill & Ted Face the Music — Various Artists
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga — Various Artists
Frozen 2 — Various Artists
Jojo Rabbit — Various Artists

Best Score Soundtrack for Visual Media
Ad Astra — Max Richter, composer
Becoming — Kamasi Washington, composer
Joker — Hildur Guðnadóttir, composer (WINNER)
1917 — Thomas Newman, composer
Star Wars: The Rise of Skywalker — John Williams, composer

Best Song Written for Visual Media Category
Beautiful Ghosts [From Cats] — Taylor Swift
Carried Me with You [From Onward] — Brandi Carlile
Into the Unknown [From Frozen 2] — Idina Menzel & Aurora
No Time to Die [From No Time to Die] — Billie Eilish
Stand Up [From Harriet] — Cynthia Erivo

Best Instrumental Composition
Baby Jack — Arturo O’Farrill & the Afro Latin Jazz Orchestra
Be Water II — Christian Sands
Plumfield — Alexandre Desplat
Sputnik — Maria Schneider, composer
Strata — Remy Le Boeuf’s Assembly of Shadows Featuring Anna Webber & Eric Miller

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella
Bathroom Dance —Hildur Guðnadóttir
Donna Lee — John Beasley
Honeymooners — Remy Le Boeuf
Lift Every Voice and Sing — Alvin Chea & Jarrett Johnson
Uranus: The Magician — Jeremy Levy

Best Arrangement, Instruments and Vocals
Asas Fechadas — John Beasley & Maria Mendes
Desert Song — Erin Bentlage, Sara Gazarek, Johnaye Kendrick & Amanda Taylor
From This Place — Alan Broadbent & Pat Metheny
He Won’t Hold You — Jacob Collier, arranger
Slow Burn — Talia Billig, Nic Hard & Becca Stevens

Best Recording Package
Everyday Life — Coldplay
Funeral —Lil Wayne
Healer —Grouplove
On Circles —Caspian
Vols. 11 & 12 —Desert Sessions

Best Boxed or Special Limited Edition Package
Flaming Pie (Collector’s Edition) — Paul McCartney
Giants Stadium 1987, 1989, 1991 —Grateful Dead
Mode — Depeche Mode
Ode to Joy —Wilco
The Story of Ghostly International —Various Artists

Best Album Notes
At the Minstrel Show: Minstrel Routines from the Studio, 1894-1926 — Various Artists
The Bakersfield Sound: Country Music Capital of the West, 1940-1974 — Various Artists
Dead Man’s Pop — The Replacements
The Missing Link: How Gus Haenschen Got Us from Joplin to Jazz and Shaped the Music Business —Various Artists
Out of a Clear Blue Sky —Nat Brusiloff

Best Historical Album
Celebrated, 1895-1896 —Unique Quartette
Hittin’ the Ramp: The Early Years (1936 – 1943) — Nat King Cole
It’s Such a Good Feeling: The Best of Mister Rogers — Mister Rogers
1999 Super Deluxe Edition — Prince
Souvenir —Orchestral Manoeuvres in the Dark
Throw Down Your Heart: The Complete Africa Sessions —Béla Fleck

Best Engineered Album, Non-Classical
Black Hole Rainbow —Devon Gilfillian
Expectations — Katie Pruitt
Hyperspace —Beck
Jaime —Brittany Howard
25 Trips —Sierra Hull

Producer of the Year, Non-Classical
Jack Antonoff
Dan Auerbach
Dave Cobb
Flying Lotus
Andrew Watt

Best Remixed Recording
Do You Ever (Rac Mix) — Rac, Remixer (Phil Good)
Imaginary Friends (Morgan Page Remix) — Morgan Page, Remixer (Deadmau5)
Praying for You (Louie Vega Main Remix) — Louie Vega, Remixer (Jasper Street Co.)
Roses (Imanbek Remix) — Imanbek Zeikenov, Remixer (Saint Jhn)
Young & Alive (Bazzi Vs. Haywyre Remix)” — Haywyre, remixer (Bazzi)

Best Engineered Album, Classical
Danielpour: The Passion of Yeshua — JoAnn Falletta, James K. Bass, Adam Luebke, UCLA Chamber Singers, Buffalo Philharmonic Orchestra & Buffalo Philharmonic Chorus
Gershwin: Porgy and Bess — David Robertson, Eric Owens, Angel Blue, Metropolitan Opera Orchestra & Chorus
Hynes: Fields — Devonté Hynes & Third Coast Percussion
Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic)
Shostakovich: Symphony No. 13, ‘Babi Yar’ — Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra)

Producer of the Year, Classical
Blanton Alspaugh
David Frost
Jesse Lewis
Dmitriy Lipay
Elaine Martone

Best Orchestral Performance
“Aspects of America – Pulitzer Edition” Carlos Kalmar, conductor (Oregon Symphony)
“Concurrence” — Daníel Bjarnason, conductor (Iceland Symphony Orchestra)
“Copland: Symphony No. 3” — Michael Tilson Thomas, conductor (San Francisco Symphony)
“Ives: Complete Symphonies” — Gustavo Dudamel, conductor (Los Angeles Philharmonic) (WINNER)
“Lutosławski: Symphonies Nos. 2 & 3” — Hannu Lintu, conductor (Finnish Radio Symphony Orchestra)

Best Opera Recording
Dello Joio: The Trial at Rouen — Boston Modern Orchestra Project; Odyssey Opera Chorus
Floyd, C.: Prince of Players —Milwaukee Symphony Orchestra; Florentine Opera Chorus
Gershwin: Porgy and Bess —The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus
Handel: Agrippina — Il Pomo D’Oro
Zemlinsky: Der Zwerg —Orchestra of the Deutsche Oper Berlin; Chorus of the Deutsche Oper Berlin)

Best Choral Performance
Carthage —The Crossing
Danielpour: The Passion of Yeshua —James K. Bass, J’Nai Bridges, Timothy Fallon, Kenneth Overton, Hila Plitmann & Matthew Worth; Buffalo Philharmonic Orchestra; Buffalo Philharmonic Chorus & UCLA Chamber Singers
Kastalsky: Requiem —Joseph Charles Beutel & Anna Dennis; Orchestra of St. Luke’s; Cathedral Choral Society, The Clarion Choir, Kansas City Chorale & The Saint Tikhon Choir
Moravec: Sanctuary Road —Joshua Blue, Raehann Bryce-Davis, Dashon Burton, Malcolm J. Merriweather & Laquita Mitchell; Oratorio Society of New York Orchestra; Oratorio Society of New York Chorus
Once Upon a Time —Sarah Walker; Skylark Vocal Ensemble

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance
Contemporary Voices — Pacifica Quartet (WINNER)
Healing Modes — Brooklyn Rider
Hearne, T.: Place — Ted Hearne, Steven Bradshaw, Sophia Byrd, Josephine Lee, Isaiah Robinson, Sol Ruiz, Ayanna Woods & Place Orchestra
Hynes: Fields — Devonté Hynes & Third Coast Percussion
The Schumann Quartets — Dover Quartet

Best Classical Instrumental Solo
Adès: Concerto for Piano and Orchestra — Kirill Gerstein, Boston Symphony Orchestra
Beethoven: Complete Piano Sonatas — Igor Levit
Bohemian Tales — Augustin Hadelich; Jakub Hrůša, Symphonieorchester Des Bayerischen Rundfunks
Destination Rachmaninov Arrival” Daniil Trifonov, The Philadelphia Orchestra
Theofanidis: Concerto for Viola and Chamber Orchestra — Richard O’Neill, Albany Symphony)

Best Classical Solo Vocal Album
American Composers at Play — Attacca Quartet, William Bolcom, Ricky Ian Gordon, Lori Laitman, John Musto, Charles Neidich & Jason Vieaux
Clairières – Songs by Lili & Nadia Boulanger — Nicholas Phan; Myra Huang, accompanist
Farinelli —Il Giardino Armonico
A Lad’s Love —Katie Hyun, Michael Katz, Jessica Meyer, Reginald Mobley & Ben Russell
Smyth: The Prison —Experiential Chorus; Experiential Orchestra

Best Classical Compendium
Adès Conducts Adès — Mark Stone & Christianne Stotijn; Thomas Adès, conductor; Nick Squire, producer
Saariaho: Graal Théâtre; Circle Map; Neiges; Vers Toi Qui Es Si Loin — Clément Mao-Takacs, conductor; Hans Kipfer, producer
Serebrier: Symphonic Bach Variations; Laments and Hallelujahs; Flute Concerto — José Serebrier, conductor; Jens Braun, producer
Thomas, M.T.: From the Diary of Anne Frank & Meditations on Rilke — Isabel Leonard; Michael Tilson Thomas, conductor; Jack Vad, producer
Woolf, L.P.: Fire and Flood — Matt Haimovitz; Julian Wachner, conductor; Blanton Alspaugh, producer

Best Contemporary Classical Composition
Adès: Concerto for Piano and Orchestra — Thomas Adès, composer (Kirill Gerstein, Thomas Adès & Boston Symphony Orchestra)
Danielpour: The Passion of Yeshua — Richard Danielpour, composer (JoAnn Falletta, James K. Bass, Adam Luebke, UCLA Chamber Singers, Buffalo Philharmonic Orchestra & Buffalo Philharmonic Chorus)
Floyd, C.: Prince of Players — Carlisle Floyd, composer (William Boggs, Kate Royal, Keith Phares, Florentine Opera Chorus & Milwaukee Symphony Orchestra)
Hearne, T.: Place — Ted Hearne, composer (Ted Hearne, Steven Bradshaw, Sophia Byrd, Josephine Lee, Isaiah Robinson, Sol Ruiz, Ayanna Woods & Place Orchestra) “Rouse: Symphony No. 5” — Christopher Rouse, composer (Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)
Rouse: Symphony No. 5 — Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony (WINNER)