Amy Shark cleaned up at this year’s ARIAs, taking home three trophies for her shelf. 

Little 16-year-old Ruel also made history as the youngest ever solo recipient of an ARIA for his Breakthrough Artist award.

Sydney’s 5 Seconds of Summer also took home a few awards, and Tash Sultana also took home an ARIA for her debut release, Flow State.

Here’s the full list of winners:

Album of the Year
WINNER: Amy Shark – Love Monster
Courtney Barnett – Tell Me How You Really Feel
Gurrumul – Djarimirri (Child of the Rainbow)
Pnau – Changa
Troye Sivan – Bloom

Best Male Artist
WINNER: Gurrumul – Djarimirri (Child of the Rainbow)
Dan Sultan – Killer Under a Blood Moon
Dean Lewis – Be Alright
Troye Sivan – Bloom
Vance Joy – Nation of Two

Best Female Artist
WINNER: Amy Shark – Love Monster
Alison Wonderland – Awake
Courtney Barnett – Tell Me How You Really Feel
Sia – Flames
Tash Sultana – Flow State

Best Dance Release
WINNER: Pnau – Go Bang
Alison Wonderland – Awake
Fisher – Losing It
Peking Duk – Fire
Rüfüs Du Sol – No Place

Best Group
WINNER: 5 Seconds of Summer – Youngblood
DMA’S – For Now
Peking Duk – Fire
Pnau – Go Bang
Rüfüs Du Sol – No Place

Breakthrough Artist
WINNER: Ruel – Dazed & Confused

Alex Lahey – I Love You Like a Brother
Jack River – Sugar Mountain
Mojo Juju – Native Tongue
Odette – To a Stranger

Best Pop Release
WINNER: Amy Shark – Love Monster
5 Seconds of Summer – Youngblood
Dean Lewis – Be Alright
Jack River – Sugar Mountain
Troye Sivan – Bloom

Best Urban Release
WINNER: Hilltop Hoods – Clark Griswold (feat. Adrian Eagle)
360 – Vintage Modern
Esoterik – My Astral Plane
Kerser – Engraved in the Game
Mojo Juju – Native Tongue

Best Independent Release
WINNER: Gurrumul – Djarimirri (Child of the Rainbow)
Angus & Julia Stone – Snow
Courtney Barnett – Tell Me How You Really Feel
DMA’S – For Now
Pnau – Go Bang

Best Rock Album
WINNER: Courtney Barnett – Tell Me How You Really Feel
Camp Cope – How to Socialise & Make Friends
DMA’S – For Now
Luca Brasi – Stay
Middle Kids – Lost Friends

Best Adult Contemporary Album
WINNER: Vance Joy – Nation of Two
Courtney Barnett & Kurt Vile – Lotta Sea Lice
Dan Sultan – Killer Under a Blood Moon
Missy Higgins – Solastalgia
Odette – To a Stranger

Best Country Album
WINNER: Kasey Chambers & The Fireside Disciples – Campfire
Adam Eckersley & Brooke McClymont – Adam & Brooke
Fanny Lumsden – Real Class Act
The Wolfe Brothers – Country Heart
Travis Collins – Brave & the Broken

Best Hard Rock/Heavy Metal Album
WINNER: Parkway Drive – Reverence
DZ Deathrays – Bloody Lovely
King Parrot – Ugly Produce
Polaris – The Mortal Coil
West Thebarton – Different Beings Being Different

Best Blues & Roots Album
WINNER: Tash Sultana – Flow State
Angus & Julia Stone – Snow
Emily Wurramara – Milyakburra
Mama Kin Spender – Golden Magnetic
Ruby Boots – Don’t Talk About It

Best Original Soundtrack or Musical Theatre Cast Album
WINNER: Jimmy Barnes – Working Class Boy: The Soundtracks
Evelyn Ida Morris – Acute Misfortune (Original Soundtrack)
Jessica Mauboy – The Secret Daughter Season Two (Songs for the Original 7 Series)
LIARS – 1/1 (Original Soundtrack)
Various Artists – Muriel’s Wedding: The Musical (The Original Cast Recording)

Best Children’s Album
WINNER: Justine Clarke – The Justine Clarke Show!
Lah-Lah – 10th Birthday Party
Sam Moran – Santa’s Coming!
Teeny Tiny Stevies – Helpful Songs for Little People
The Wiggles – Wiggle Pop!

PUBLIC VOTED AWARDS

Song of the Year
WINNER: 5 Seconds of Summer – Youngblood
Amy Shark – I Said Hi
Angus & Julia Stone – Chateau
Conrad Sewell – Healing Hands
Dean Lewis – Be Alright
Peking Duk – Fire/Reprisal
Pnau – Go Bang
Sheppard – Coming Home
Troye Sivan – My My My!
Vance Joy – Lay It On Me

Best Video
WINNER: Dean Lewis – Be Alright
Amy Shark – I Said Hi 
Client Liaison – Survival in the City
Courtney Barnett – Need a Little Time
Gang of Youths – The Heart Is a Muscle
Mojo Juju – Native Tongue
Peking Duk – Fire
Pnau – Go Bang
Tash Sultana – Salvation
The Presets – Do What You Want

Best Australian Live Act
WINNER:  5 Seconds of Summer – Meet You There Tour
Amy Shark – Love Monster Tour
Client Liaison – Expo Liaison
Courtney Barnett – Tell Me How You Really Feel National Tour
Dean Lewis – 2017 National Tour
Gang of Youths – 2017 National Tour
Paul Kelly – Life Is Fine Tour 2017
Peking Duk – The Wasted Tour
Pnau – Pnau Changa Australian Tour
Tash Sultana – Homecoming Tour

Best International Artist
WINNER: Camila Cabello – Camila
Drake – Scorpion & More Life
Ed Sheeran – ÷
Eminem – Revival & Kamikaze
Imagine Dragons – Evolve
Khalid – American Teen
P!nk – Beautiful Trauma
Post Malone – Beerbongs & Bentleys & Stoney
Sam Smith – The Thrill of It All
Taylor Swift – Reputation

Music Teacher of the Year
WINNER: Scott Maxwell (Grant High School, Mount Gambier SA 5209)
Becky Hall (Education Institute, Royal Children’s Hospital Melbourne VIC 3052)
Dean Harawira (Nerang State High School, Gold Coast QLD 4211)
Deborah Skelton (Caladenia Primary School, Canning Vale WA 6155)

2018 ARTISAN AWARDS

Best Cover Art
Steve Wyper for Amy Shark – Love Monster
Dean Hanson for Ball Park Music – Good Mood
WINNER: Caiti Baker for Gurrumul – Djarimirri (Child of the Rainbow)
Ben Lopez for Tash Sultana – Flow State
Jonathan Zawada for The Presets – Hi Viz

Engineer of the Year
Dann Hume & M Phazes for Amy Shark – I Said Hi 
Sam Cromack for Ball Park Music – Good Mood
WINNER: Burke Reid for Courtney Barnett – Tell Me How You Really Feel 
Ted Howard, Robin Mai & Matthew Cunliffe for Gurrumul – Djarimirri (Child of the Rainbow)
Holly Rankin, Xavier Dunn, John Castle for Jack River – Sugar Mountain

Producer of the Year
WINNER: 
Dann Hume & M Phazes for Amy Shark – I Said Hi
Ball Park Music for Ball Park Music – Good Mood
Courtney Barnett, Dan Luscombe & Burke Reid for Courtney Barnett – Tell Me How You Really Feel
Michael Hohnen for Gurrumul – Djarimirri (Child of the Rainbow)
Tash Sultana for Tash Sultana – Flow State

2018 FINE ARTS AWARDS

Best Classical Album
Greta Bradman, Adelaide Symphony Orchestra, Adelaide Chamber Singers, Luke Dollman – Home
Ray Chen – The Golden Age
Sally Whitwell – Philip Glass: Complete Etudes For Solo Piano
WINNER: Slava Grigoryan – Bach Cello Suites Volume II
Tamara-Anna Cislowska, Tasmanian Symphony Orchestra, Johannes Fritzsch – Into Silence: Pärt | Vasks | Górecki | Pelēcis

Best Jazz Album
Barney McAll – Hearing the Blood
Elixir feat. Katie Noonan – Gratitude and Grief
Jake Mason Trio – The Stranger in the Mirror
James Morrison, Patti Austin, Melbourne Symphony Orchestra, Benjamin Northey – Ella and Louis
WINNER: Jonathan Zwartz – Animarum

Best World Music Album
WINNER: 
Gurrumul – Djarimirri (Child of the Rainbow) 
Joseph Tawadros – The Bluebird, the Mystic and the Fool
Melbourne Ska Orchestra – Ska Classics
Mista Savona – Havana Meets Kingston
Xylouris White – Mother

BEST COMEDY RELEASE

Akmal Saleh – Transparent 
Aunty Donna – Aunty Donna the Album
Lawrence Mooney – Moonman
Luke Heggie – Tiprat
WINNER: Bridie and Wyatt, Tonightly with Tom Ballard – Sex Pest