It’s done and dusted: the 62nd Grammy Awards are all wrapped up, and in addition to our take on the best live performances of the evening, we’ve got your winner list in the major categories right here.

Without any further ado, here are the nominees and bolded winners of each of the major awards; get the full list at the Grammys site.

Record of the Year
“Hey Ma,” Bon Iver
“Bad Guy,” Billie Eilish
“7 Rings,” Ariana Grande
“Hard Place,” H.E.R.
“Talk,” Khalid
“Old Town Road” (Remix), Lil Nas X featuring Billy Ray Cyrus
“Truth Hurts,” Lizzo
“Sunflower,” Post Malone and Swae Lee

Album of the Year
i,i, Bon Iver
Norman Fucking Rockwell!, Lana Del Rey
When We All Fall Asleep, Where Do We Go?, Billie Eilish
Thank U, Next, Ariana Grande
I Used to Know Her, H.E.R.
7, Lil Nas X
Cuz I Love You (Deluxe), Lizzo
Father of the Bride, Vampire Weekend

Best New Artist
Black Pumas
Billie Eilish
Lizzo
Lil Nas X
Maggie Rogers
Rosalía
Tank and the Bangas
Yola

Song of the Year
“Always Remember Us This Way,” Natalie Hemby, Lady Gaga, Hillary Lindsey and Lori McKenna (Lady Gaga)
“Bad Guy,” Billie Eilish O’Connell and Finneas O’Connell (Billie Eilish)
“Bring My Flowers Now,” Brandi Carlile, Phil Hanseroth, Tim Hanseroth and Tanya Tucker (Tanya Tucker)
“Hard Place,” Ruby Amanfu, Sam Ashworth, D. Arcelious Harris, H.E.R., and Rodney Jerkins (H.E.R.)
“Norman Fucking Rockwell,” Lana Del Rey and Jack Antonoff (Lana Del Rey)”
“Lover,” Taylor Swift (Taylor Swift)
“Someone You Love,” Tom Barnes, Lewis Capaldi, Pete Kelleher, Benjamin Kohn, and Sam Roman (Lewis Capaldo)
“Truth Hurts,” Steven Cheung, Eric Frederic, Melissa Jefferson & Jesse Saint John (Lizzo)

Best Rap/Sung Performance
“Higher,” DJ Khaled featuring Nipsey Hussle and John Legend
“Drip Too Hard,” Lil Baby and Gunna
“Panini,” Lil Nas X
“Ballin,” Mustard featuring Roddy Ricch
“The London,” Young Thug featuring J. Cole and Travis Scott

Best Rap Album
Revenge of the Dreamers 3, Dreamville
Championships, Meek Mill
IGOR, Tyler the Creator
The Lost Boy, YBN Cordae
I Am > I Was, 21 Savage

Best Comedy Album
Quality Time, Jim Gaffigan
Relatable, Ellen DeGeneres
Right Now, Aziz Ansari
Son of Patricia, Trevor Noah
Sticks & Stones, Dave Chapelle

Best Country Duo/Group Performance
“Brand New Man,” Brooks & Dunn featuring Luke Combs
“I Don’t Remember Me (Before You),” Brothers Osborne
“Speechless,” Dan + Shay
“The Daughters,” Little Big Town
“Common,” Maren Morris featuring Brandi Carlile

Best Pop Solo Performance
“Spirit,” Beyoncé
“Bad Guy,” Billie Eilish
“7 Rings,” Ariana Grande
“Truth Hurts,” Lizzo
“You Need to Calm Down,” Taylor Swift

Best Pop Vocal Album
The Lion King: The Gift — Beyoncé
When We All Fall Asleep, Where Do We Go — Billie Eilish
Thank U, Next — Ariana Grande
No. 6 Collaborations Project — Ed Sheeran
Lover — Taylor Swift

Best Pop Duo/Group Performance
“Boyfriend” — Ariana Grande & Social House
“Sucker” — Jonas Brothers
“Old Town Road” — Lil Nas X & Billy Ray Cyrus
“Señorita” — Shawn Mendes & Camila Cabello

Best Traditional Pop Vocal Album
Sì — Andrea Bocelli
Love (Deluxe Edition) — Michael Bublé
Look Now — Elvis Costello & The Imposters
A Legendary Christmas — John Legend
Walls — Barbra Streisand

Producer Of The Year, Non-Classical
Jack Antonoff
Dan Auerbach
John Hill
Finneas
Ricky Reed

Best R&B Album
1123 — BJ The Chicago Kid
Painted — Lucky Daye
Ella Mai — Ella Mai
Paul — PJ Morton
Ventura — Anderson .Paak

Best Urban Contemporary Album
Apollo XXI — Steve Lacy
Cuz I Love You (Deluxe) — Lizzo
Overload — Georgia Anne Muldrow
Saturn — Nao
Being Human In Public — Jessie Reyez

Best R&B Performance
“Love Again” — Daniel Caesar & Brandy
“Could’ve Been” — H.E.R. & Bryson Tiller
“Exactly How I Feel” — Lizzo & Gucci Mane
“Roll Some Mo” — Lucky Daye
“Come Home” — Anderson .Paak & André 300

Best Traditional R&B Performance
“Time Today” — BJ The Chicago Kid
“Steady Love” — India.Arie
“Jerome” — Lizzo
“Real Games” — Lucky Daye
“Built For Love” — PJ Morton & Jazmine Sullivan

Best Rock Performance
“Pretty Waste” — Bones UK
“This Land” — Gary Clark Jr.
“History Repeats” — Brittany Howard
“Woman” — Karen O & Danger Mouse
“Too Bad” — Rival Sons

Best Rock Song
“Fear Inoculum” — Danny Carey, Justin Chancellor, Adam Jones & Maynard James Keenan, Songwriters (Tool)
“Give Yourself A Try” — George Daniel, Adam Hann, Matthew Healy & Ross Macdonald, Songwriters (The 1975)
“Harmony Hall” — Ezra Koenig, Songwriter (Vampire Weekend)
“History Repeats” — Brittany Howard, Songwriter (Brittany Howard)
“This Land” — Gary Clark Jr., Songwriter (Gary Clark Jr.)

Best Rock Album
Amo — Bring Me The Horizon
Social Cues — Cage The Elephant
In The End — The Cranberries
Trauma — I Prevail
Feral Roots — Rival Sons

Best Compilation Soundtrack for Visual Media
The Lion King: The Songs, various artists
Quentin Tarantino’s Once Upon a Time in Hollywood, various artists
Rocketman, Taron Egerton
Spider-Man: Into the Spiderverse, various artists
A Star Is Born, Lady Gaga and Bradley Cooper

Best Score Soundtrack for Visual Media
Avengers: Endgame, Alan Silvestri
Chernobyl, Hildur Guðnadóttir
Game of Thrones: Season 8, Ramin Djawadi
The Lion King, Hans Zimmer
Mary Poppins Returns, Marc Shaiman

Best Instrumental Composition
“Star Wars: Galaxy’s Edge Symphonic Suite” — John Williams, composer (John Williams)
“Begin Again” — Fred Hersch, composer (Fred Hersch & The WDR Big Band Conducted By Vince Mendoza)
“Crucible For Crisis” — Brian Lynch, composer (Brian Lynch Big Band)
“Love, A Beautiful Force” — Vince Mendoza, composer (Vince Mendoza, Terell Stafford, Dick Oatts & Temple University Studio Orchestra)
“Walkin’ Funny” — Christian McBride, composer (Christian McBride)

Best Music Video
“We’ve Got to Try,” The Chemical Brothers
“This Land,” Gary Clark Jr.
“Cellophane,” fka twigs
“Old Town Road (Official Movie),” Lil Nas X featuring Billie Ray Cyrus
“Glad He’s Gone,” Tove Lo

Best Music Film
Homecoming, Beyoncé
Remember My Name, David Crosby
Birth of the Cool, Miles Davis
Shangri-La, various artists
Anima, Thom Yorke

Best Dance/Electronic Album
LP5, Apparat
No Geography, The Chemical Brothers
Hi This Is Flume (Mixtape), Flume
Solace, Rüfüs Du Sol
Weather, Tycho

Best Country Solo Performance
“All Your’n,” Tyler Childers
Girl Goin’ Nowhere,” Ashley McBryde
“Ride Me Back Home,” Willie Nelson
“God’s Country,” Blake Shelton
“Bring My Flowers Now,” Tanya Tucker

Best Country Song
“Bring My Flowers Now,” Brandi Carlile, Phil Hanseroth, Tim Hanseroth and Tanya Tucker (Tanya Tucker)
“Girl Goin’ Nowhere,” Jeremy Bussey and Ashley McBryde (Ashley McBryde)
“It All Comes Out In the Wash,” Miranda Lambert, Hillary Lindsey, Lori McKenna, and Liz Rose (Miranda Lambert)
“Some of It,” Eric Church, Clint Daniels, Jeff Hyde, and Bobby Pinson (Eric Church)
“Speechless,” Shay Mooney, Jordan Reynolds, Dan Smyers, and Laura Veltz (Dan + Shay)

Best Country Album
Desperate Man, Eric Church
Stronger Than the Truth, Reba McEntire
Interstate Gospel, Pistol Annies
Center Point Road, Thomas Rhett
While I’m Livin’, Tanya Tucker

Best Rap Performance
“Middle Child,” J. Cole
“Suge,” DaBaby
“Down Bad,” Dreamville featuring J.I.D, Bas, J. Cole, EARTHGANG & Young Nudy
“Racks in the Middle,” Nipsey Hussle featuring Roddy Ricch & Hit-Boy
“Clout,” Offset featuring Cardi B

Best Rap Song
“Bad Idea,” Chancelor Bennett, Cordae Dunston, Uforo Ebong & Daniel Hackett (YBN Cordae featuring Chance The Rapper)
“Gold Roses,” Noel Cadastre, Aubrey Graham, Anderson Hernandez, Khristopher Riddick-Tynes, William Leonard Roberts II, Joshua Quinton Scruggs, Leon Thomas III & Ozan Yildirim (Rick Ross featuring Drake)
“A Lot,” Jermaine Cole, Dacoury Natche, 21 Savage & Anthony White, (21 Savage featuring J. Cole)
“Racks in the Middle,” Ermias Asghedom, Dustin James Corbett, Greg Allen Davis, Chauncey Hollis, Jr. & Rodrick Moore (Nipsey Hussle featuring Roddy Ricch & Hit-Boy)
“Suge,” DaBaby, Jetsonmade & Pooh Beatz (DaBaby)

Best Engineered Album, Non-Classical
When We All Fall Asleep, Where Do We Go? — Rob Kinelski & Finneas O’Connell, engineers; John Greenham, mastering engineer (Billie Eilish)
All These Things — Tchad Blake, Adam Greenspan & Rodney Shearer, engineers; Bernie Grundman, mastering engineer (Thomas Dybdahl)
Ella Mai — Chris “Shaggy” Ascher, Jaycen Joshua & David Pizzimenti, engineers; Chris Athens, mastering engineer (Ella Mai)
Run Home Slow — Paul Butler & Sam Teskey, engineers; Joe Carra, mastering engineer (The Teskey Brothers)
Scenery — Tom Elmhirst, Ben Kane & Jeremy Most, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer (Emily King)

Best Immersive Audio Album
Lux — Morten Lindberg, immersive audio engineer; Morten Lindberg, immersive audio mastering engineer; Morten Lindberg, immersive audio producer (Anita Brevik, Trondheimsolistene & Nidarosdomens Jentekor)
Chain Tripping — Luke Argilla, immersive audio engineer; Jurgen Scharpf, immersive audio mastering engineer; Jona Bechtolt, Claire L. Evans & Rob Kieswetter, immersive audio producers (Yacht)
Kverndokk: Symphonic Dances — Jim Anderson, immersive audio engineer; Robert C. Ludwig, immersive audio mastering engineer; Ulrike Schwarz, immersive audio producer (Ken-David Masur & Stavanger Symphony Orchestra)
The Orchestral Organ — Keith O. Johnson, immersive audio engineer; Keith O. Johnson, immersive audio mastering engineer; Marina A. Ledin & Victor Ledin, immersive audio producers (Jan Kraybill)
The Savior — Bob Clearmountain, immersive audio engineer; Bob Ludwig, immersive audio mastering engineer; Michael Marquart & Dave Way, immersive audio producers (A Bad Think)

Best New Age Album
Wings — Peter Kater
Fairy Dreams — David Arkenstone
Homage To Kindness — David Darling
Verve — Sebastian Plano
Deva — Deva Premal

Best Bluegrass Album
Tall Fiddler — Michael Cleveland
Live In Prague, Czech Republic — Doyle Lawson & Quicksilver
Toil, Tears & Trouble — The Po’ Ramblin’ Boys
Royal Traveller — Missy Raines
If You Can’t Stand The Heat — Frank Solivan & Dirty Kitchen

Best Traditional Blues Album
Tall, Dark & Handsome — Delbert McClinton & Self-made Men
Kingfish — Christone “Kingfish” Ingram
Sitting On Top Of The Blues — Bobby Rush
Baby, Please Come Home — Jimmie Vaughan
Spectacular Class — Jontavious Willis

Best Contemporary Blues Album
This Land — Gary Clark Jr.
Venom & Faith — Larkin Poe
Brighter Days — Robert Randolph & The Family Band
Somebody Save Me — Sugaray Rayford
Keep On — Southern Avenue

Best Folk Album
My Finest Work Yet — Andrew Bird
Rearrange My Heart — Che Apalache
Patty Griffin — Patty Griffin
Evening Machines — Gregory Alan Isakov
Front Porch — Joy Williams

Best Latin Rock, Urban or Alternative Album
El Mal Querer – Rosalía
X 100PRE — Bad Bunny
Oasis — J Balvin & Bad Bunny
Indestructible — Flor De Toloache
Almadura — iLe

Best World Music Album
Gece — Altin Gün
What Heat — Bokanté & Metropole Orkest Conducted By Jules Buckley
African Giant — Burna Boy
Fanm D’ayiti — Nathalie Joachim With Spektral Quartet
Celia — Angelique Kidjo