National Live Music Awards 2017 go off!

National Live Music Awards 2017 go off!

The National Live Music Awards 2017 were held last night and the results are in. So, who won what now?

Gang of Youths, who led the nominations, and Amy Shark were both among the multiple winners.

With 54 awards to hand out, the event was held over eight venues – one in each state and territory.

Anyway, you want winners? You got ’em! Here they are in red.

National Nominees

Live Act of the Year
Amy Shark
Client Liaison
Gang of Youths
The Jezabels
Montaigne

Amy Shark

Best New Act
Amastro
Amy Shark
Confidence Man
Stella Donnelly
Vera Blue

Live Voice of the Year
David Le’aupepe (Gang of Youths)
Julia Jacklin
Meg Mac
Stella Donnelly
Vera Blue

Live Guitarist of the Year
Adalita
Joji Malani (Gang of Youths)
Lee Hartney (The Smith Street Band)
Oscar Dawson (Holy Holy)
Tash Sultana

Live Bassist of the Year
Dan Stanley Freeman (Fanny Lumsden & The Thrillseekers)
Gus Gardiner (Montaigne, Jarryd James, Megan Washington, Nicole Millar & more)
Kelly-Dawn Hellmrich (Camp Cope)
Tom Tilley (Client Liaison)
Zoe Hauptmann

Live Drummer of the Year
Sarah Thompson (Camp Cope)
Shauna Boyle (Cable Ties)
Scarlett Stevens (San Cisco)
Tim Commandeur (PNAU, Tkay Maidza, Panama, KLP & more)
Tom Myers (Kim Churchill, Jack River, Thelma Plum & more)

Live Instrumentalist of the Year
Happy Axe (Emma Kelly)
Kirsty Tickle (Exhibitionist)
M-Phazes
William Barton
Yeo

R&B or Soul Live Act of the Year
Caiti Baker
Hiatus Kaiyote
Mojo Juju
Ngaiire
Odette Mercy and the Soul Atomics

Blues & Roots Live Act of the Year
Cash Savage and the Last Drinks
CW Stoneking
Dan Sultan
Gretta Ray
Tash Sultana

Dan Sultan

Pop Live Act of the Year
Amy Shark
Client Liaison
Confidence Man
Montaigne
Rachel Maria Cox

Country or Folk Live Act of the Year
All Our Exes Live in Texas
Fanny Lumsden
Henry Wagons
Julia Jacklin
Ruby Boots

Hard Rock Live Act of the Year
Cable Ties
Cursed Earth
Glitoris
High Tension
Totally Unicorn

DJ or Electronic Live Act of the Year
Amastro
Happy Axe (Emma Kelly)
Japanese Wallpaper
Peking Duk
Rainbow Chan

Peking Duk

Hip-Hop Live Act of the Year
A.B. Original
Citizen Kay
Genesis Owusu
L-Fresh The Lion
Sampa The Great

A.B. Original

International Live Achievement – Group
All Our Exes Live in Texas
Camp Cope
King Gizzard & The Lizard Wizard
Methyl Ethel
The Middle Kids

International Live Achievement – Solo
Alex Lahey
Flume
Julia Jacklin
Kucka
Tash Sultana

Alex Lahey I Love You Like A Brother

Best Live Music Event in Australia
BIGSOUND
Dark Mofo
Golden Plains
Splendour in the Grass
St Jerome’s Laneway Festival

NSW Awards

Live Act of the Year
All Our Exes Live In Texas
Gang of Youths
Kirin J. Callinan
Polish Club
The Preatures

Gang of Youths

Live Voice of the Year
David Le’aupepe (Gang of Youths)
David Novak (Polish Club)
Jack River
Julia Jacklin
Montaigne

Live Venue of the Year
The Bald Faced Stag
Golden Age Cinema and Bar
The Lansdowne
Oxford Art Factory
Rad Bar (Wollongong)

Live Event of the Year
Groovin’ The Moo (Maitland)
King Street Crawl (Newtown)
St Jerome’s Laneway Festival (Sydney)
Sounds of the Suburbs (Cronulla)
Yours and Owls (Wollongong)

AAA (All Ages Achievement) Award
Beatdisc Records
The Plot
Tracks: A Western Sydney Hip-Hop Project (FBi Radio)
Waverley Council’s WAVE Program
XRaySpex

ACT Awards

Live Act of the Year
The Ansah Brothers (Citizen Kay and Genesis Owusu)
Capes
Glitoris
Helena Pop
Moaning Lisa

Live Voice of the Year
Alice Cottee (No Hausfrau, Glitoris and Alice Cottee)
Azim Zain (Azim Zain & His Lovely Bones, Elk Locker)
Beth Monzo (Betty Alto)
Ella Hunt (The Lowlands)
Nathan Gubler (The Blade Winner, Space Party and The Sinbirds)

Live Venue of the Year
The Basement
Lobrow Gallery & Bar
Smith’s Alternative
The Phoenix
Transit Bar

Live Event of the Year
Art Not Apart
Groovin the Moo
Mulgara presents No Front Fences
The National Folk Festival
Spilt Milk

SA Awards

Live Act of the Year
A.B. Original
DONNARUMMA
Electric Fields
MANE
West Thebarton

Live Voice of the Year
Dusty Lee Stephensen (Wanderers)
Häna Brenecki (Hana & Jessie-Lee)
Louis Donnarumma
Paige Renee Court (MANE)
Zaachariaha Fielding (Electric Fields)

Live Venue of the Year
Crown & Anchor
Ed Castle Hotel
Fat Controller
The Gov
Grace Emily

Live Event of the Year
A Day of Clarity
Blenheim Festival
The Porch Sessions
Scumfest
St. Jerome’s Laneway Festival

Tasmania Awards

Live Act of the Year
A. Swayze and The Ghosts
Ani Lou
EWAH & The Vision of Paradise
The Sleepyheads
Sumner

Live Voice of the Year
Emma Waters (EWAH & The Vision of Paradise)
Maddy Jane
Mary Shannon (Bansheeland, Disrepute, solo work)
Seth Henderson
Tyler Richardson (Luca Brasi)

Live Venue of the Year
The Brisbane Hotel
Club 54
The Grand Poobah
The Homestead
The Republic Bar

Live Event of the Year
A Festival Called Panama
Dark MOFO
Mona Foma
Party In The Paddock
Til The Wheels Falls Off

Victoria Awards

Live Act of the Year
Big Scary
Cable Ties
Camp Cope
Tim Rogers
Oh Pep!

Live Voice of the Year
Ainslie Wills
Didirri
Jenny McKechnie (Cable Ties)
Romy Vager (RVG)
Olympia

Live Venue of the Year
The Athenaeum
Howler
The Old Bar
Theatre Royal (Castlemaine)
The Tote

Live Event of the Year
Golden Plains
Groovin the Moo
St Jerome’s Laneway Festival
Sugar Mountain
Wetfest III: Wetter Than Ever

AAA (All Ages Achievement) Award
Charm of Finches
Girls Rock! Melbourne
Jackknife Music
Minus18
Wrangler Studios

WA Awards

Live Act of the Year
Grievous Bodily Calm
The Love Junkies
POW! Negro
Rag N’ Bone
Tired Lion

Live Voice of the Year
Bella Nicholls (Demon Days)
Kiera Alice Owen (Rag N’ Bone)
Lucy Peach
Peter Bibby
Stella Donnelly

Live Venue of the Year
Badlands
The Bird
Fly By Night Club
Jack Rabbit Slim’s
Mojos

Live Event of the Year
Camp Doogs
In The Pines
Nannup Music Festival
State Of The Art
WAMFest

QLD Awards

Live Act of the Year
The Creases
Cub Sport
Good Boy
Violent Soho
WAAX

Live Voice of the Year
Amy Shark
Joe Agius (The Creases)
Marie DeVita (WAAX)
Miss Blanks
Tim Nelson (Cub Sport)

Live Venue of the Year
Black Bear Lodge
The Foundry
The Tivoli
The Triffid
Sol Bar (Maroochydore)

Live Event of the Year
Against The Grain
BIGSOUND
The Blurst of Times
Grass is Greener
Mountain Goat Valley Crawl

NT Awards

Live Act of the Year
Apakatjah
At The Dakota
Kardajala Kirridarra
The Lonely Boys
Tjupi Band

Live Voice of the Year
Caiti Baker
Dave Crowe (Resin Moon)
Eleanor Dixon
Stevie Jean (GAIA)
Yirrmal

Live Venue of the Year
Arnhem Club (Nhulunbuy)
Epilogue Lounge
Darwin Railway Club
The Gap View Hotel
Montes (Alice Springs)

Live Event of the Year
Barunga Festival
Bush Bands Bash
Terrorfest
Darwin Festival
Wide Open Space Festival

Facebook

error: