The nominations for the 2018 ARIA Awards have been revealed, and winners in the ‘Fine Arts’, ‘Artisan’ and ‘Comedy’ categories awarded.

Amy Shark has bitten big with nine nominations, with Courtney Barnett nipping at her heels and receiving eight noms.

The big shindig will occur at The Star Event Centre, Sydney on Wednesday, November 28, and will be hosted by Keith Urban.

But you’re here for all the noms, so without any further ado:

Album of the Year
Amy Shark – Love Monster
Courtney Barnett – Tell Me How You Really Feel
Gurrumul – Djarimirri (Child of the Rainbow)
Pnau – Changa
Troye Sivan – Bloom

Amy Shark

Best Male Artist
Dan Sultan – Killer Under a Blood Moon
Dean Lewis – Be Alright
Gurrumul – Djarimirri (Child of the Rainbow)
Troye Sivan – Bloom
Vance Joy – Nation of Two

Vance Joy

Best Female Artist
Alison Wonderland – Awake
Amy Shark – Love Monster
Courtney Barnett – Tell Me How You Really Feel
Sia – Flames
Tash Sultana – Flow State

Courtney Barnett

Best Dance Release
Alison Wonderland – Awake
Fisher – Losing It
Peking Duk – Fire
Pnau – Go Bang
Rüfüs Du Sol – No Place

Alison Wonderland

Best Group
5 Seconds of Summer – Youngblood
DMA’S – For Now
Peking Duk – Fire
Pnau – Go Bang
Rüfüs Du Sol – No Place

DMAS

Breakthrough Artist
Alex Lahey – I Love You Like a Brother
Jack River – Sugar Mountain
Mojo Juju – Native Tongue
Odette – To a Stranger
Ruel – Dazed & Confused

Alex Lahey

Best Pop Release
5 Seconds of Summer – Youngblood
Amy Shark – Love Monster
Dean Lewis – Be Alright
Jack River – Sugar Mountain
Troye Sivan – Bloom

Best Urban Release
360 – Vintage Modern
Esoterik – My Astral Plane
Hilltop Hoods – Clark Griswold (feat. Adrian Eagle)
Kerser – Engraved in the Game
Mojo Juju – Native Tongue

Best Independent Release
Angus & Julia Stone – Snow
Courtney Barnett – Tell Me How You Really Feel
DMA’S – For Now
Gurrumul – Djarimirri (Child of the Rainbow)
Pnau – Go Bang

Best Rock Album
Camp Cope – How to Socialise & Make Friends
Courtney Barnett – Tell Me How You Really Feel
DMA’S – For Now
Luca Brasi – Stay
Middle Kids – Lost Friends

Middle Kids

Best Adult Contemporary Album
Courtney Barnett & Kurt Vile – Lotta Sea Lice
Dan Sultan – Killer Under a Blood Moon
Missy Higgins – Solastalgia
Odette – To a Stranger
Vance Joy – Nation of Two

Missy Higgins

Best Country Album
Adam Eckersley & Brooke McClymont – Adam & Brooke
Fanny Lumsden – Real Class Act
Kasey Chambers & The Fireside Disciples – Campfire
The Wolfe Brothers – Country Heart
Travis Collins – Brave & the Broken

Best Hard Rock/Heavy Metal Album
DZ Deathrays – Bloody Lovely
King Parrot – Ugly Produce
Parkway Drive – Reverence
Polaris – The Mortal Coil
West Thebarton – Different Beings Being Different

DZ Deathrays

Best Blues & Roots Album
Angus & Julia Stone – Snow
Emily Wurramara – Milyakburra
Mama Kin Spender – Golden Magnetic
Ruby Boots – Don’t Talk About It
Tash Sultana – Flow State

Best Original Soundtrack or Musical Theatre Cast Album
Evelyn Ida Morris – Acute Misfortune (Original Soundtrack)
Jessica Mauboy – The Secret Daughter Season Two (Songs for the Original 7 Series)
Jimmy Barnes – Working Class Boy: The Soundtracks
LIARS – 1/1 (Original Soundtrack)
Various Artists – Muriel’s Wedding: The Musical (The Original Cast Recording)

Best Children’s Album
Justine Clarke – The Justine Clarke Show!
Lah-Lah – 10th Birthday Party
Sam Moran – Santa’s Coming!
Teeny Tiny Stevies – Helpful Songs for Little People
The Wiggles – Wiggle Pop!

PUBLIC VOTED AWARDS

Song of the Year
5 Seconds of Summer – Youngblood
Amy Shark – I Said Hi
Angus & Julia Stone – Chateau
Conrad Sewell – Healing Hands
Dean Lewis – Be Alright
Peking Duk – Fire/Reprisal
Pnau – Go Bang
Sheppard – Coming Home
Troye Sivan – My My My!
Vance Joy – Lay It On Me

Best Video
Amy Shark – I Said Hi
Client Liaison – Survival in the City
Courtney Barnett – Need a Little Time
Dean Lewis – Be Alright
Gang of Youths – The Heart Is a Muscle
Mojo Juju – Native Tongue
Peking Duk – Fire
Pnau – Go Bang
Tash Sultana – Salvation
The Presets – Do What You Want

Best Australian Live Act
5 Seconds of Summer – Meet You There Tour
Amy Shark – Love Monster Tour
Client Liaison – Expo Liaison
Courtney Barnett – Tell Me How You Really Feel National Tour
Dean Lewis – 2017 National Tour
Gang of Youths – 2017 National Tour
Paul Kelly – Life Is Fine Tour 2017
Peking Duk – The Wasted Tour
Pnau – Pnau Changa Australian Tour
Tash Sultana – Homecoming Tour

Best International Artist
Camila Cabello – Camila
Drake – Scorpion & More Life
Ed Sheeran – ÷
Eminem – Revival & Kamikaze
Imagine Dragons – Evolve
Khalid – American Teen
P!nk – Beautiful Trauma
Post Malone – Beerbongs & Bentleys & Stoney
Sam Smith – The Thrill of It All
Taylor Swift – Reputation

Music Teacher of the Year
Becky Hall (Education Institute, Royal Children’s Hospital Melbourne VIC 3052)
Scott Maxwell (Grant High School, Mount Gambier SA 5209)
Dean Harawira (Nerang State High School, Gold Coast QLD 4211)
Deborah Skelton (Caladenia Primary School, Canning Vale WA 6155)

2018 ARTISAN AWARDS

Best Cover Art
Steve Wyper for Amy Shark – Love Monster
Dean Hanson for Ball Park Music – Good Mood
WINNER: Caiti Baker for Gurrumul – Djarimirri (Child of the Rainbow)
Ben Lopez for Tash Sultana – Flow State
Jonathan Zawada for The Presets – Hi Viz

Engineer of the Year
Dann Hume & M Phazes for Amy Shark – I Said Hi
Sam Cromack for Ball Park Music – Good Mood
WINNER: Burke Reid for Courtney Barnett – Tell Me How You Really Feel
Ted Howard, Robin Mai & Matthew Cunliffe for Gurrumul – Djarimirri (Child of the Rainbow)
Holly Rankin, Xavier Dunn, John Castle for Jack River – Sugar Mountain

Producer of the Year
WINNER:
Dann Hume & M Phazes for Amy Shark – I Said Hi
Ball Park Music for Ball Park Music – Good Mood
Courtney Barnett, Dan Luscombe & Burke Reid for Courtney Barnett – Tell Me How You Really Feel
Michael Hohnen for Gurrumul – Djarimirri (Child of the Rainbow)
Tash Sultana for Tash Sultana – Flow State

2018 FINE ARTS AWARDS

Best Classical Album
Greta Bradman, Adelaide Symphony Orchestra, Adelaide Chamber Singers, Luke Dollman – Home
Ray Chen – The Golden Age
Sally Whitwell – Philip Glass: Complete Etudes For Solo Piano
WINNER: Slava Grigoryan – Bach Cello Suites Volume II
Tamara-Anna Cislowska, Tasmanian Symphony Orchestra, Johannes Fritzsch – Into Silence: Pärt | Vasks | Górecki | Pelēcis

Best Jazz Album
Barney McAll – Hearing the Blood
Elixir feat. Katie Noonan – Gratitude and Grief
Jake Mason Trio – The Stranger in the Mirror
James Morrison, Patti Austin, Melbourne Symphony Orchestra, Benjamin Northey – Ella and Louis
WINNER: Jonathan Zwartz – Animarum

Best World Music Album
WINNER:
Gurrumul – Djarimirri (Child of the Rainbow)
Joseph Tawadros – The Bluebird, the Mystic and the Fool
Melbourne Ska Orchestra – Ska Classics
Mista Savona – Havana Meets Kingston
Xylouris White – Mother

BEST COMEDY RELEASE

Akmal Saleh – Transparent
Aunty Donna – Aunty Donna the Album
Lawrence Mooney – Moonman
Luke Heggie – Tiprat
WINNER: Bridie and Wyatt, Tonightly with Tom Ballard – Sex Pest